Kurs jena japońskiego (JPY)


Wymień jen japoński online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

2.4595 PLN 2.5005 PLN 
Sprzedaj JPYKup JPY

Wykres kursu JPY

Archiwalne kursy jena japońskiego wg. NBPJen Japoński (JPY) to oficjalna waluta Japonii. Jest to trzecia najważniejsza pod względem obrotu jednostka monetarna na świecie oraz trzecia pod względem wielkości rezerwa walutowa świata. Nazwa „jen” oznacza dosłownie: „okrągły” i dotyczy kształtu monet. Pojawiła się w użyciu razem ze srebrnymi hiszpańskimi dolarami. Wprowadzenie jednej ogólno japońskiej jednostki w 1871 r. miało być początkiem pozytywnych zmian w tym kraju. Siła nabywcza jena wyrażona jest głównie przez jakość japońskiej gospodarki i ekonomii. Wartość pieniądza jest wprost proporcjonalna do popytu na eksportowane produkty, takie jak: samochody, elektronika, narzędzia, statki oraz tkaniny. Pośredni wpływ na notowania ma także cena ropy naftowej. Warto podkreślić także, że jednym z kluczowych elementów wpływającym na wartość waluty jest chiński renminbi. Obecnie jen japoński zaliczany jest do jednostek światowej „bezpiecznej przystani”. Japońskie banknoty wyróżniają się dość skromnym wyglądem i stonowaną kolorystyką, jednak pod względem zabezpieczeń prezentują wysoki poziom.

Ciekawostki:

  • Monety i banknoty stopniowo tracą na znaczeniu ze względu na coraz większą popularność rozliczeń bezgotówkowych. Japonia jako pierwszy kraj na świecie uznała kryptowalutę Bitcoina jako środek płatniczy.
  • W nawiązaniu do polskich groszy jen nie posiada podobnej podjednostki. Najmniejszą japońską monetą jest… 1 jen.
  • Wszystkie japońskie monety są okrągłe, a dwie z nich (5 jenów i 50 jenów), posiadają otwór w środku.
  • Banknoty występują tylko w 3 nominałach: 1000, 5000 i 10 000 jenów.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs jena japońskiego (JPY). Pamiętaj, że zakładając bezpłatne konto jeszcze dziś, zyskujesz rabat w wysokości 10% na 90 dni* niezależnie od ilości wymian i kwoty.