Kurs funta brytyjskiego (GBP)


Wymień funt szterling online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

5.0765 PLN 5.1225 PLN 
Sprzedaj GBPKup GBP

Wykres kursu GBP

Archiwalne kursy funta brytyjskiego wg. NBPFunt szterling (Funt brytyjski, GBP) jest oficjalną jednostką monetarna w Wielkiej Brytanii oraz terytoriów jej podległych. Jest to czwarta najważniejsza waluta pod względem wielkości obrotu oraz 4 pod względem światowych rezerw. Kurs GBP podyktowany jest głównie sytuacją gospodarczą na wyspach. Ta z kolei oparta jest w dużej mierze na sektorze usług, w tym bankowych i ubezpieczeniowych. Najważniejszymi czynnikami wpływającymi więc na wartość funta to polityka monetarna banku centralnego, wysokość produktu krajowego brutto oraz raporty dotyczące bezrobocia.

Funkcję doradcy rządowego w sprawach polityki pieniężnej pełni Bank Anglii będący drugą najdłużej działającą instytucją tego typu na świecie (powstał w 1694 roku). To on stabilizuje walutę przez ustalanie odpowiednich stóp procentowych, emituje brytyjskie monety i banknoty.

Ciekawostki:

  • Największe ilości fałszywych funtów produkowano podczas II wojny światowej. Wykorzystywano do tego m.in. więźniów w obozach koncentracyjnych. Działania te miały na celu jeszcze większą destabilizację gospodarki Wielkiej Brytanii przez nazistowskie Niemcy. Dane wskazują, że po wojnie, niemal 12% papierowych banknotów było fałszywych.
  • Jedną z najbardziej znanych par walutowych jest USD/GBP. W drugiej połowie XIX wieku notowania z giełd w Londynie i Nowym Jorku były przesyłane przez kabel telegraficzny położony na dnie Atlantyku, stąd tę parę walutową zaczęto nazywać potocznie "cable".
  • Funt jest najstarszą walutą świata. Nazwa wywodzi się od rzymskiej jednostki wagi "libra" lub "libra pondo". Jednak jednostka ta nie określa jedynie miary waluty, ale wagę. Jeden funt to 453,6 grama. "Szterling" natomiast ma prawdopodobnie związek z działalnością niemieckich i holenderskich kupców, którzy nazywani byli „Easterlingami” lub ”Osterlingami”.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs funta szterlinga (GBP).