Kurs korony norweskiej (NOK)


Wymień korona norweska online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

0.3602 PLN 0.3672 PLN 
Sprzedaj NOKKup NOK

Wykres kursu NOK

Archiwalne kursy korony norweskiej wg. NBPKorona Norweska (NOK) to oficjalna waluta Norwegii. Odpowiada za aż 1,7 proc. globalnego handlu walutami. Na jej notowania wpływa uzależnienie gospodarki od eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego. Jeśli cena któregoś z tych surowców spada, to samo dzieje się z kursem korony norweskiej. Waluta Norwegii jest w dużym zainteresowaniu Polaków pracujących w tym kraju. Jest także atrakcyjna pod względem turystycznym oraz dla importerów i eksporterów. Obecnie Korona norweska znajduje się pomiędzy duńską (nominalnie najdroższa), a szwedzką (nominalnie najtańsza).

Ciekawostki:

  • Jedna korona dzieli się na 100 øre (choć nie funkcjonuje już ono w formie gotówki). Można je spotkać podczas płatności bezgotówkowych. Z kolei podczas rozliczeń dokonanych gotówką cena jest zaokrąglana do najbliższej pełnej korony.
  • Monety o nominałach 1 i 5 koron norweskich są charakterystyczne ze względu na obecność w ich środku otworów.
  • NOK została wprowadzona do obiegu w 1875 roku (Norwegia przystąpiła wówczas do Skandynawskiej Unii Monetarnej).
  • Norwegowie nadal mogą wymieniać w Banku Centralnym wszystkie nieużywane banknoty, które wyemitowano po 1948 roku.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs korony norweskiej (NOK). Pamiętaj, że zakładając bezpłatne konto jeszcze dziś, zyskujesz rabat w wysokości 10% na 90 dni* niezależnie od ilości wymian i kwoty.