Kurs euro (EUR)


Wymień euro online

Kurs kupna

Kurs sprzedaży

4.29755 PLN 4.32255 PLN 
Sprzedaj EURKup EUR

Wykres kursu EUR

Archiwalne kursy euro wg. NBP



Euro (EUR) to wspólna waluta wprowadzona w większości państw Unii Europejskiej oraz w 11 krajach i terytoriach nienależących do UE. Są to Watykan, Monako, San Marino, Andora, Kosowo, Czarnogóra oraz francuskie posiadłości na Oceanie Atlantyckim i Indyjskim. OD 2002 roku zastępuje dotychczas obowiązujące pieniądze w poszczególnych krajach członkowskich.

Ostateczna decyzja o utworzeniu wspólnej waluty Unii Europejskiej zapadła w ramach traktatu z Maastricht, który powoływał do życia unię gospodarczą i walutową. W grudniu 1995 w Madrycie wspólnej walucie nadano nazwę euro. Ustanowiono też system TARGET – system automatycznych przeliczeń walut narodowych na euro.

EURO należy do czterech głównych światowych walut i posiada najwyższą wartość gotówkową w świecie. Na euro przypada 27% światowych rezerw walutowych. To druga najważniejsza waluta pod względem obrotu na świecie (po dolarze). Organem odpowiedzialnym za emisję euro, ochronę jego siły nabywczej i nadzór systemów bankowych w krajach członkowskich jest Europejski Bank Centralny. Jest on niezależny w zakresie polityki pieniężnej na czterech płaszczyznach: finansowej, personalnej, finansowej i funkcjonalnej.

Ciekawostki:

  • Wszystkie monety mają identyczne rewersy z nominałem i mapą Europy. Awersy zawierają symbole narodowe (przeważnie nieoficjalne) ustalone przez poszczególne kraje strefy euro.
  • Wszystkie banknoty (5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 euro) są identyczne po obu stronach. Widnieją na nich fikcyjne mosty prezentujące różne style architektoniczne z wybranych okresów historycznych.
  • Każdy z 17 krajów obszaru euro akceptuje wszystkie monety euro, niezależnie od nominału i strony narodowej.
  • Istnieje banknot 0 euro. Powstał jako banknot kolekcjonerski (Euro Souvenir) i szybko zyskał popularność. Jest wyprodukowany w 100% z bawełnianego papieru, tj. takiego, z jakiego produkuje się będące w obiegu banknoty euro. Zawiera też elementy ochronne (znak wodny, hologram, mikrodruk, zabezpieczenia UV).
  • Z EURO korzysta w życiu codziennym ok. 341 milionów osób. Banknoty są narażone na duże zużycie. Rocznie jedna osoba wykonuje 300-400 transakcji gotówkowych. Średnia trwałość banknotu 5 euro jest równa średniej długości życia biedronki, czyli 13 miesięcy.
  • Symbol Euro nawiązuje do greckiej litery epsilon (ε). Jest to symboliczne odniesienie do kolebki europejskiej cywilizacji, czyli do starożytnej Grecji oraz do pierwszej litery słowa „Europa”. Znajdują się na nim także dwie poprzeczne belki przecinające literę przez środek. To analogia do dwóch walut – dolara amerykańskiego i jena japońskiego ($ i ¥). Ma oznaczać, że euro jest równie liczącą się walutą, co te dwie pozostałe. Projekt znaku Euro Komisja Europejska zaprezentowała 12 grudnia 1996 roku. Wyłoniony został w konkursie, a autorem jest Allan Billlet.

W naszym kantorze Konik-Online.pl sprawdzisz zawsze aktualny kurs euro (EUR).